Abdest Bozan Otu

Latince İsmi : Pimpinella Saxisfrage

Yeşil ve kırmızı renklerde güzel kokulu çiçekler açan ve daha çok rutubetli yerlerde yetişen; yeşil ve siyah boya çıkartılan bir bitkidir. Kökü akıcıdır ve boyu 60-70 santimetre kadardır.

Faydası

Mideyi kuvvetlendirir. Vücuda dinçlik verir. Ateşi düşürür. Baş ve göğüs ağrılarını dindirir. Balgamı söker. Boğmaca ve öksürüğe iyi gelir. Çıbanların olgunlaşmasını hızlandırır. Burun kanamalarını kesmeye yardımcı olur. Bademcik şişlerini indirir. Mide yanması ve bağırsak gazlarını giderir.

Kullanımı

Yaprakları salatalarda kullanılabilir. Kökleri ve yaprağı kaynatılıp içilir. Ayrıca bu bitkiden siyah ve yeşil boya da elde edilir.

Acı Ağaç

Latince İsmi : Lignum Quassiae

Sedefotugillerden; 2-3 metre boyunda kuvaysa ağacı olarak da bilinen bir bitkidir. İnce kabuklarının üzerinde sarı benekler vardır. Çiçekleri kırmızıdır. Sıcak ülkelerde yetişir. Kökü, kabuğu ve odunu tıp alanında kullanılır. Etken maddesi kuasindir. Ayrıca, uçucu yağ içerir.

Faydası

Kuasin maddesinin etkisiyle tükürük salgısını, mide ve bağırsak hareketlerini arttırarak iştah açar; hazmı kolaylaştırır. Ateşi düşürür. En etkili olduğu sistem sindirim sistemidir. Mide, bağırsak, karaciğer ve böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur ve başta böbrekler olmak üzere mide ve bağırsak sancılarını keser. Bağırsak kurtlarını ve böbrek taşlarını dökmeye yardımcı olur. Kanamaları durdurur. Ateş düşürür.

Kullanımı

Kökü ve kabukları kesilip kurutulduktan sonra kaynatılarak kullanılır. Fazla içilmesi baş dönmesi, mide bulantısı ve kusmaya sebep olur. Ayrıca suda kaynatılıp, suyu vücuda sürülürse, haşerelerden korur.

Aloe Vera

Latince İsmi : Aloe Barbadensis

Daha çok sıcak bölgelerde yetişen, yaprakları oldukça yüksek bir sapın tepesinde rozet biçiminde toplanmış bulunan bir süs bitkisi ve bu bitkinin etli ve kalın yapraklarından çıkarılan, kırmızımtırak esmer renkli, hekimlikte ve boyacılıkta kullanılan bir maddedir. Aloe vera; sarısabır, azvay olarak da bilinir.

Faydası

Vücudu kuvvetlendirir. Sindirimi kolaylaştırır. Mide rahatsızlıklarına karşı faydalıdır. Safra söktürür. Müshil etkisi gösterir ve kabızlığı giderir. Yanık ağrılarını azaltır. Deri iltihabı, güneş yanıkları, egzama ve böcek sokmalarında faydalıdır. Yıpranmış ciltleri nemlendirir ve onarır.

Kullanımı

Aloe Vera, jel, sıvı, krem ve tablet olarak pazarlanmaktadır. Bitki günümüzde bu şekilde kullanılmaktadır.

Tasarım 11 Anadolu Bilişim Sınıfına Aittir. 2019